SOUČASNOST ZZS STŘEDOČESKÉHO KRAJE


Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje zajišťuje svými silami a prostředky přednemocniční péči téměř pro celý Středočeský kraj a má jednu z nejhustších sítí výjezdových stanovišť v České republice. Sanitní vozy jsou připraveny vyjet k zásahu z 38 výjezdových základen. Jejich síť je uspořádána tak, aby poskytnutí přednemocniční péče bylo zabezpečeno co nejdříve, nejpozději však do zákonem stanovených dvaceti minut od přijetí tísňové výzvy.

Středočeštní záchranáři mají jako smluvní partnery i jiné nestátní zdravotnické záchranné služby, díky kterým se obohatila síť výjezdových základen pro zajišťování přednemocniční neodkladné péče ve Středočeském kraji. Jedná se o Asociaci Samaritánů ČR s výjezdovými základnami v Mníšku pod Brdy, Davli, Zbraslavi, Kralupech nad Vltavou a ve Slaném a TransHospital s výjezdovým stanovištěm v Řevnici. Počet výjezdových základen ve Středočeském kraji díky těmto smluvním partnerům narostl na 44 a celkem je ve Středočeském kraji připraveno vyjet k pacientům zhruba 90 výjezdových skupin.

Středočeská záchranná služba v terénu zasahuje s třemi typy výjezdových skupin sanitních vozů. Posádkami RZP – rychlé zdravotnické pomoci – výjezdovou skupinu tvoří diplomovaná zdravotní sestra a řidič – záchranář, posádkami RLP – rychlé lékařské pomoci – skupinu tvoří lékař, zdravotní sestra a řidič – záchranář a posádkami RV – rendez – vous, kterou tvoří lékař a řidič – záchranář. Volba posádky záleží na zdravotní indikaci a vážnosti zdravotního stavu pacientů, ke kterým vyjíždíme. O vyslání posádek do terénu rozhoduje zdravotnické operační středisko na lince 155.

Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje každý rok zaznamenává průměrně 5% nárůst výjezdů. Za den středočeští záchranáři vyjedou průměrně k 300 pacientům. Průměrný dojezdový čas je na hranici 8 minut.

V letních měsících, od začátku července do konce srpna středočeští záchranáři provozují vodní záchrannou službu na Vodní nádrži Slapy ve Ždáni. Je zde v provozu sanitní vůz a záchranářský člun. Na provoz vodní záchranné služby jsme přistoupili z důvodu nárůstu obyvatelstva v těchto lokalitách v letních měsících prázdnin a dovolených. Po vodě se záchranáři dostávají k pacientům mnohem rychleji, než když objíždějí sanitním vozem po silnici rozlehlé vodní plochy.
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje od roku 2009 provozuje Call centrum. Jedná se o první zdravotnickou poradenskou službu v České republice pro veřejnost, která funguje při záchranné službě jako doplňková součást zdravotnického operačního střediska. Call centrum je zřízeno pro občany kraje při otázkách zdravotnického nebo psychosociálního charakteru. Ulevilo se tak významně běžnému provozu linky 155, kde operátoři dříve řešením takových telefonátů, které nebyly indikací pro výjezd záchranných složek, trávili přibližně 20 – 30% času. Lidé na Call centrum volají nejčastěji kvůli radám ohledně zdraví a otevíracím hodinám zdravotnických zařízení. Za měsíc Call centrum přijme průměrně 500 hovorů. Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje je od ledna 2013 zapsána mezi znalecké ústavy s rozsahem znaleckého oprávnění v oboru urgentní medicína a je první ZZS v České republice, která tímto prestižním označením disponuje.

CALL CENTRUM


tel: +420 800 888 155
email: call@zachranka.cz

DŮLEŽITÁ ČÍSLA

POLICIE ČR: 158
MĚSTSKÁ POLICIE: 156
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA: 155
HASIČI: 150
HORSKÁ SLUŽBA: 1210
TOP